کاراته ایران بدون توقف تا توکیو

به گزارش ایسنا، رشته ورزشی کاراته برای نخستین بار در طول فعالیت خود قرار است در رقابت های المپیک  حضور داشته باشد؛ رشته ای پرطرفدار در جهان که بسیاری از کارشناسان معتقدند باید خیلی زودتر از این ها وارد المپیک می شد.

اما این تصمیم خوب و دیرهنگام IOC که رضایت طرفداران این رشته در جهان را در پی داشت، با خبر عدم موافقت با حضور کاراته در المپیک ۲۰۲۴ پاریس، رنگ باخت و باعث ناراحتی شدید ورزشکاران و علاقه‌مندان کاراته در سطح جهان شد.

با وجودی که فرانسه به عنوان میزبان المپیک ۲۰۲۴ خود یکی از قدرت های برتر جهان در این رشته است، مشخص نیست چرا میزبان این رقابت ها از حضور کاراته در المپیک ۲۰۲۴ حمایت نکرده است، در جاییکه رشته هایی به مراتب کم طرفدارتر از کاراته در المپیک حضور دارند یا قرار است اضافه شوند، بسیاری از کارشناسان جلوگیری از ادامه حضور کاراته در المپیک را تصمیمی غیرکارشناسی، غلط و اجحاف در حق این رشته می دانند، هر چند فدراسیون جهانی کاراته نیز بیکار ننشسته و با ایجاد کمپین و همچنین جمع آوری مدارک مستند سعی در جلب نظر کمیته بین المللی المپیک و فرانسه به عنوان میزبان دور بعد بازی های المپیک دارد.

*کاراته چشم و چراغ کاروان ایران در توکیو

کاراته ایران اینک جزو قدرت های برتر جهان است، کشوری قابل احترام و قدرتمند در کاراته که سال هاست در رقابت های بین المللی جزو مدعیان اصلی به شمار می رود و حالا در اولین دوره حضور در المپیک در کنار کشتی و حتی بالاتر از تکواندو از امیدهای اصلی مدال آوری برای ورزش ایران در توکیو محسوب می شود.

*عملکرد درخشان کاراته ایران با هدایت شهرام هروی

تیم ملی کاراته مردان ایران تحت هدایت سید شهرام هروی مربی موفق و کاربلد کاراته ایران و جهان، سال هاست در رویدادهای آسیایی و جهانی افتخار آفرینی می کند، قهرمانی در رقابت های تیمی جهان در سال های ۲۰۱۴، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ با سرمربیگری هروی نشان از توانایی های فنی این مربی خوش فکر و بی حاشیه دارد. حالا هروی و شاگردانش سخت ترین آزمون خود را این بار در توکیو و رویدادی مهم به نام المپیک در پیش دارند.

* قطعی شدن دو سهمیه المپیک برای مردان و یک سهمیه برای بانوان ایران

در المپیک توکیو ۳ وزن ۶۷-، ۷۵- و ۷۵+ کیلوگرم مردان و ۵۵-، ۶۱- و ۶۱+ زنان حضور دارند تا در هر بخش ۵ وزن معمول با ادغام یکدیگر به ۳ وزن کاهش پیدا کنند.

اما تیم ملی کاراته مردان ایران با درخشش در رقابت های متوالی و دشوار لیگ جهانی در سال ۹۸ در نهایت دو سهمیه المپیک از طریق رنکینگ را برای خود قطعی کرد. بهمن عسگری ستاره تیم ملی ایران و دارنده مدال طلای جهان ۲۰۱۸ با قدرت موفق به کسب سهمیه وزن ۷۵- کیلوگرم برای ایران شد. سجاد گنج زاده و ذبیح الله پورشیب نیز با قرار گرفتن در رده های بالای وزن المپیکی ۷۵+ کیلوگرم، هر دو موفق به کسب سهمیه المپیک شده اند اما رقابت های لیگ جهانی لیسبون پرتغال در سال جدید به عنوان رویداد پایانی مشخص می کند کدام یک در رنکینگ بالاتر از دیگری قرار می گیرد و مسافر توکیو می شود.

در وزن ۶۷- کیلوگرم نیز امیر مهدی زاده قرار است به رقابت های پاریس به عنوان آخرین فرصت برای جامانده های المپیک از طریق رنکینگ اعزام شود تا در صورت موفقیت، شاگردان هروی با ۳ سهمیه کامل عازم توکیو شوند، هر چند هنوز شرایط و زمان برگزاری رقابت های پاریس با توجه به شیوع کرونا قطعی نشده است.

اما کاراته بانوان ایران نیز موفق به کسب سهمیه با ارزش المپیک توسط حمیده عباسعلی در اسفند سال ۹۸ شد. عباسعلی در رقابت های لیگ جهانی کاراته وان اتریش با صعود به فینال در رتبه یک رنکینگ قرار گرفت و مسافر توکیو در وزن ۶۸+ کیلوگرم شد. عباسعلی در ثانیه های پایانی فینال مقابل حریف ایتالیایی دچار آسیب دیدگی شدید و پارگی رباط صلیبی شد اما با این حال حریف را شکست داد و به مدال طلای کاراته وان اتریش رسید. عباسعلی بلافاصله راهی آلمان شد و جراحی کرد، در حالیکه برخی نگرانی ها بابت رسیدن او به المپیک وجود داشت، شیوع کرونا المپیک توکیو را یک سال به تعویق انداخت تا عباسعلی نیز با خیالی آسوده و کسب بهبودی کامل به دنبال افتخارآفرینی در توکیو باشد.

در دو وزن دیگر زنان نیز، سارا بهمنیار و رزیتا علیپور با قرار گرفتن در جایگاه ششم رنکینگ شانس زیادی برای رسیدن به المپیک دارند، ضمن اینکه یک شانس دیگر نیز در رقابت های گزینشی پاریس برای یک نماینده ایران وجود دارد.

بانوان ایران در بخش کاتا نیز شانس کسب سهمیه المپیک را دارند و فاطمه صادقی، باقری و مهسا افسانه با داشتن رنکینگ خوب می توانند یک سهمیه را از آن ایران کنند.

ایران در هر دو بخش مردان و زنان شایستگی کسب افتخار در المپیک و مدال آوری برای ورزش ایران را خواهد داشت.

* وضعیت نمایندگان ایران در رنکینگ المپیک:

وزن ۶۷- کیلوگرم مردان: مجید حسن نیا در رده ۲۳ و هامون درفشی پور در رده ۳۴ شانسی برای رسیدن به سهمیه المپیک نداشتند.

وزن ۷۵- کیلوگرم مردان: بهمن عسگری با ۹۲۶۲ امتیاز قاطعانه در صدر قرار دارد تا مسافر المپیک شود. نفر دوم رنکینگ لوییجی بوسا از ایتالیا با ۷۷۴۰ امتیاز قرار دارد.

وزن ۷۵+ کیلوگرم: ذبیح الله پورشیب با ۹۲۲۵ امتیاز در رده دوم و سجاد گنج زاده با ۸۶۱۷ امتیاز در رده سوم جای دارد تا کار برای کسب سهمیه از میان یکی از این دو نفر به مرحله پایانی در لیسبون پرتغال کشیده شود. در این میان نتایج رقبای پورشیب و گنج زاده در رقابت های اروپایی نیز اهمیت زیادی دارد.

*بخش بانوان:

وزن ۵۵- کیلوگرم بانوان: سارا بهمنیار با ۵۶۴۷ امتیاز در رده ششم رنکینگ تا حد زیادی المپیکی است اما نتیجه نهایی در رقابت های لیگ جهانی لیسبون پرتغال رقم خواهد خورد. طراوت خاکسار نیز در رده نهم جای دارد.

وزن ۶۱- کیلوگرم بانوان: رزیتا علیپور با ۵۱۰۷ امتیاز در رده ششم رنکینگ جای دارد تا او نیز شانس زیادی برای کسب سهمیه المپیک داشته باشد.

وزن ۶۱+ کیلوگرم: حمیده عباسعلی با ۶۹۹۷ امتیاز و قرار گرفتن در رده دوم رنکینگ موفق به کسب سهمیه المپیک توکیو شده است. عباسعلی در رنکینگ جهانی وزن ۶۸+ کیلوگرم نیز در جایگاه نخست قرار دارد.

کاتای مردان و زنان: ابوالفضل شهر جردی با قرار گرفتن در رده سی و یکم رنکینگ کاتای مردان نتوانست به سهمیه المپیک از طریق رنکینگ برسد تا تنها از طریق رقابت های گزینشی به عنوان آخرین شانس به فکر کسب سهمیه باشد. فاطمه صادقی نیز در بخش کاتای زنان در رده ۱۲ رنکینگ قرار دارد تا او نیز به دنبال کسب سهمیه از طریق رقابت های گزینشی باشد.

* نتایج قابل قبول کاراته ایران در استانبول 

پس از تعطیلی یک ساله تمامی رقابت های بین المللی به دلیل شیوع کرونا، تیم های ملی کاراته مردان و زنان ایران اوخر اسفند ۹۹ عازم نخستین مرحله لیگ جهانی کاراته وان ۲۰۲۱ در استانبول ترکیه شدند.

هر چند این رقابت ها با حذف ناباورانه بهمن عسگری چهره المپیکی کاراته ایران و نفر اول رنکینگ همراه بود، اما ذبیح الله پور شیب در ۸۴- و سجاد گنج زاده در ۸۴+ کیلوگرم به مدال طلا رسیدند و علی اصغر آسیابری نیز برنز گرفت.

در بخش زنان نیز تیم ملی کاراته ایران بدون حمیده عباسعلی عازم استانبول شد و در پایان با مدال نقره رزیتا علیپور و برنز سارا بهمنیار دو امید کسب سهمیه المپیک برای ایران نتیجه نسبتا خوبی گرفت. در پایان این رقابت ها تیم ملی مردان ایران با دو طلا و یک برنز بهترین عملکرد را در میان تیم های شرکت کننده داشت و تیم زنان نیز با یک نقره و یک برنز در جایگاه ششمی ایستاد.

 * کاراته ایران در توکیو بالاتر از کشتی می ایستد؟

کاراته برای اولین و شاید برای آخرین بار قرار است در المپیک حضور داشته باشد، بسیاری معتقدند کاراته ایران در بهترین شرایط ممکن قرار دارد و حتی می تواند به مدال هایی خوشرنگ تر از کشتی به عنوان ورزش اول ایران در ادوار المپیک برسد.

بهمن عسگری، ذبیح الله پورشیب یا سجاد گنج زاده و حمیده عباسعلی در کنار دیگر ملی پوشانی که به المپیک برسند، بارها شایستگی های خود را در میادین جهانی اثبات کرده اند و همین کارنامه درخشان است که مردم را به موفقیت کاراته ایران در المپیک دلگرم می کند.

انتهای پیام

No Comments

Categories: ورزشی

پاسخی بگذارید