سیفی‌زاده: داوری‌های لیگ‌برتر مشکل جدی ندارد

پیام سیفی‌زاده در گفت و گو با ایسنا، درباره عملکرد داوران در لیگ‌برتر بسکتبال و انتقادهای صورت گرفته از قضاوت‌ها در این چند هفته اخیر، اظهار کرد: به نظر من عملکرد داوران ما در این فصل و تا پایان هفته دهم قابل قبول بوده است. اشتباهات همیشه وجود دارد، اما اشتباهاتی رخ نداده است که نتیجه بازی‌ها را تغییر دهد. گاها شما یک یا دو گل را اشتباه سوت می‌زنید که نتیجه بازی را تعیین می‌کند، اما در این فصل چنین خطایی از داوران ما رخ نداده است.

او ادامه داد: اکنون اما برخی دوستان معتقدند که داوران در گرفتن خطاها نیز اشتباهاتی داشته‌اند که به نظر من این موضوع نمی‌تواند دلیلی بر بد بودن داوری‌ها باشد. اشتباهات داوری همیشه وجود دارد و نمی‌توان گفت بدون عیب هستیم، اما مطمئن باشید اشتباهات تاثیرگذار نداشته‌ایم. به طور کلی از عملکرد داوران راضی هستیم و دست همه آن‌ها درد نکند.

رئیس کمیته مسابقات و داوران بسکتبال ایران گفت: یکی از اهداف بسیار مهم ما رسیدن به هماهنگی بالا در زدن سوت‌ها است که به شدت پیگیر آن هستیم. اگر در این موضوع به سطح بالاتر برسیم هم برای ما و هم برای تیم‌ها مفید خواهد بود. البته رسیدن به این مهم هزینه دارد. کشورهای دیگر کمپ‌های طولانی مدت و متعددی را با هزینه کردن برای داورهای خود ایجاد می‌کنند، اما متاسفانه فعلا ما در سطح این کشورها نیستیم.

او افزود: تا کنون چهار پنج کمپ را فراهم کرده‌ایم، اما همچنان جای کار داریم که به دلیل هزینه بالا فعلا به سطح سایر کشورها نرسیده‌ایم. اگر در موضوع هماهنگی داورها در زدن سوت‌ها به سطح قابل قبولی برسیم، بسیار مفید خواهد بود که از اهداف مهم ما است.

 سیفی‌زاده درباره استفاده از داوران جوان در کنار داورا با تجربه نیز گفت: این تصمیم در بازی‌های امسال اتخاذ شد و تا به اینجا هم خوب جواب داده است. ما سال گذشته ۹ تیم در لیگ‌برتر داشتیم و امسال ۱۴ تیم داریم. هر هفته هم باید ۷ بازی لیگ‌برتر و بازی‌های ۲۵ تیم دسته یکی را در روزهای دوشنبه – پنج‌شنبه و سه‌شنبه – جمعه مدیریت کنیم که کار سختی است. نزدیک به ۱۱۴ داور را باید برای بازی‌های مختلف تقسیم کنیم که کار بسیار سختی است، اما این نفرات توانسته‌اند قضاوت‌های خوبی را از خود بر جای بگذارند.

او ادامه داد: ما داوران جوانی داشتیم که در سال‌های گذشته یک یا تنها دو بازی که در آن‌ تیم‌ها اختلاف زیادی با هم داشته‌اند را سوت زده بودند، اما امسال سعی کردیم در همه بازی‌ها از جوانان در کنار باتجربه‌ها استفاده کنیم که خوشبختانه خوب جواب داد و الان نزدیک به ۲۰ تا ۲۱ داور جوان خوب را به لیگ‌برتر تزریق کرده‌ایم.

رئیس کمیته مسابقات فدراسیون بسکتبال در واکنش به انتقاد برخی مربیان که معتقدند داوری‌ها به سود برخی تیم‌ها است، توضیح داد: برای ما فرقی نمی‌کند که کدام تیم برنده و کدام تیم بازنده شود، به همین دلیل این موضوع کاملا اشتباه است. از نظر من این صحبت‌ها تنها نظر شخصی افراد است و مطمئن باشید این صحبت‌ها نه الآن و نه تا پایان لیگ تاثیری روی تصمیمات کمیته داوران و روند برگزاری مسابقات لیگ نخواهد داشت. در مورد اشتباهات داوری نیز باید بگویم که ما آنالیزهای لازم را انجام داده و به داروان گوش زد می‌کنیم، اگر اشتباه آن‌ها تاثیرگذار باشد قطعا جریمه می‌شوند. همه تلاش ما این است که با بهترین شرایط داوری‌ها صورت بگیرد و شاهد اشتباهات زیادی نباشیم، اما اشتباهات جزئی از داوری است و نمی‌توان کاری برای آن کرد.

او ادامه داد: ضمنا باید بگویم که برخی دوستان اصلا اشاف کامل به قوانین داروی ندارند و تنها نظرات شخصی می‌دهندکه باعث ایجاد حاشیه می‌شود. اگر یک داور برای چندین ماه از قضاوت دور باشد باید برای آشنایی با ریز قوانین کتاب مربوط قوانین را مطالعه کند تا دوباره برای او یادآوری شود، حال دوستانی که حتی یکبار هم کتاب قوانین داوری را ندیده‌اند نظر می‌دهند که باعث ایجاد حاشیه است. بنده امیدوارم که برای آینده به هماهنگی بیشتری در سوت زدن‌ها برسیم که بسیار مهم است. تنها نیاز ما رسیدن به سطح مطلوب در این زمینه است که باید با ایجاد کمپ‌های متعدد به آن دست یافت.

سیفی‌زاده در پاسخ به این سوال که چه زمانی لیگ‌برتر به ویدیو چک تجهیز می‌شود؟ تصریح کرد: ما در چندین مسابقه از این تکنولوژی به صورت آزمایشی استفاده کرده‌ایم تا در آینده به روند خوبی در این زمینه نیز برسیم. با این حال مشکلاتی وجود دارد، به عنوان مثال بیشتر استان‌ها و تیم‌های ما در سالن‌های خود زیر ساخت لازم برای نصب دوربین‌ها را در زوایای مناسب ندارند که امیدوارم این مشکلات برطرف شود. ضمن اینکه باید قرارداد مناسبی هم در این زمینه میان فدراسیون و طرفین نوشته شود.

انتهای پیام

No Comments

Categories: ورزشی

پاسخی بگذارید