سریال تکراری غیبت لژیونرها در تیم ملی هندبال/ فدراسیون بازهم تسلیم می‌شود؟

به گزارش ایسنا، تیم ملی هندبال مردان ایران ۲۶ مهرماه در مسابقات انتخابی المپیک در منطقه آسیا در حالی به مصاف حریفان خود می‌رود که به احتمال زیاد تعداد قابل توجهی از لژیونرهای خود را در اختیار ندارد! رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی عدم رضایت باشگاه‌های خارجی این بازیکنان را دلیل حضور نداشتن‌شان در ترکیب تیم ملی عنوان کردند.

این در حالی است که مطابق قوانین فدراسیون جهانی باشگاه‌ها باید هنگام مسابقات رسمی به بازیکنان خود اجازه بدهند تا تیم ملی کشور خود را همراهی کنند اما چرا فدراسیون ایران حتی با وجود چنین قانونی نتوانسته لژیونرهای خود را به خدمت بگیرد؟
این مشکل که طی سال‌های گذشته نیز سابقه داشته موجب شده که عملا از سال 2012 تیم ملی هندبال ایران نتواند با ترکیب کامل در هیچ یک از رویدادهای برون مرزی شرکت کند. بازی‌های آسیایی اینچئون و جاکارتا در حالی برای تیم ملی ایران به پایان رسید که بهترین بازیکنانش را به همین دلیل در اختیار نداشت.

حسین پاکدل، رئیس فدراسیون در این مورد به ایسنا گفت: “رومانی ۱۷ اکتبر که روز اول مسابقات تیم ملی بود، برنامه لیگ داشت. در دو ماه گذشته چند بار نامه‌نگاری کردیم و گفتیم که برگزاری لیگ در روز آغاز مسابقات رسمی ما خلاف قوانین جهانی است. بنابراین قصد داشتیم به فدراسیون جهانی شکایت کنیم که رومانی بازی ۱۷ اکتبر را برداشت و آن هفته را تعطیل کرد در نتیجه مشکل الله‌کرم استکی، شاهو نصرتی و محسن باباصفری حل شد و سه چهار روز زودتر به مسابقه می‌آیند. “

علیرضا موسوی، سعید حیدری راد، سجاد استکی، شاهو نصرتی، الله کرم استکی، محسن باباصفری، مهراد صمصامی، افشین صادقی و پوریا نوروزی نژاد لژیونرهای ایران در لیگ‌های اروپایی و قطر  هستند که از بین آنها صمصامی و صادقی(بازیکنان الاهلی)   مشکلی  در همراهی تیم ملی ندارند.  با این حال هنوز ۶ لژیونر ایران نمی‌توانند تیم ملی را همراهی کنند. در رشته هندبال تنها ۱۲ بازیکن اعزام می‌شوند و از این تعداد ۷ نفر در ترکیب اصلی تیم قرار می‌گیرند در چنین شرایطی نبود ۶ بازیکن اصلی تاثیری قابل ملاحظه در عملکرد تیم ملی می‌گذارد.

فدراسیون هندبال در نامه‌هایی جداگانه به باشگاه‌های لژیونرها از آنها خواسته تا اجازه حضور بازیکنان در تیم ملی را صادر کنند. قطعا باشگاه ها از قوانین آگاه هستند، بنابراین اگر مخالفت کرده باشند پس باید رسما نامه‌ی مخالفت خود را به فدراسیون ایران ارسال کنند که دراین صورت نیاز است فدراسیون برای روشنگری افکار عمومی آنها را رسانه‌ای کند. علاوه بر این فدراسیون به راحتی می‌تواند با شکایت از باشگاه‌ها پیروز شود و لژیونرهای خود را به خدمت بگیرد.

البته فرض بر این است که لژیونرها خود تمایلی برای پیوستن به تیم ملی نشان دهند و چه در زمان عقد قرارداد و چه برای فراخوان اردوهای تیم ملی پیگیر مرخصی از باشگاه‌ها برای شرکت در مسابقات ملی باشند. موضوعی که به نظر نمی رسد خیلی از سوی برخی چهره ها طی سال‌های اخیر جدی گرفته شده باشد و این احتمال وجود دارد که برخی لژیونرها برای حفظ منافع خود و عقد قراردادهای بالاتر در تیم‌های باشگاهی حاضر به همراهی تیم ملی نیستند.

فداسیون مدعی است که پیگیر حل شدن مشکل لژیونرها هست اما آیا توانایی انجام حل مشکلات در زمان مناسب را دارد؟ تیم ملی برای حضور موفق در مسابقات نیاز به هماهنگی دارد اگر لژیونرها خیلی دیر اضافه شوند و فرصتی برای هماهنگی نداشته باشند باز هم مثل سال‌های قبل نتیجه‌ای ضعیف رقم می‌خورد. پیش از این بارها اعلام شده بود که این بازیکنان در اردوی آخر به تیم ملی اضافه می‌شوند اما این موضوع هرگز محقق نشد تا ضعف تیم ملی هندبال در جذب بازیکنانش مشهود باشد.

تیم ملی پس از انتخابی المپیک، مسابقات جهانی را پیش رو دارد. مطابق با گفته علیرضا حبیبی، سرمربی تیم ملی ممکن است که لژیونرها را در مسابقات جهانی هم نداشته باشیم با این حساب تیم ملی باید با بازیکنانی که تجربه مسابقات برون مرزی  ندارند  مقابل رقبای خود به میدان برود و نمی‌توان انتظار زیادی از آنها داشت. باید دید که آیا فدراسیون هندبال می‌تواند مشکل پیش روی هندبال را حل کند یا سریال تکراری عدم حضور لژیونرها در تیم ملی باز هم به منافع ملی ضربه می‌زند؟

شاید برخورد انضباطی با بازیکنانی که حاضر نیستند برای تیم ملی بازی کنند، بتواند در این خصوص راهگشا باشد. عدم صدور ای تی سی و شکایت از باشگاه‌های خارجی به فدراسیون جهانی یکبار برای همیشه به این موضوع پایان می‌دهد.

انتهای پیام  

No Comments

Categories: ورزشی

پاسخی بگذارید