سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!

به گزارش ایسنا، کمیته ملی پارالمپیک از ۱۴ ماه پیش با حضور اعضای هیات اجرایی، هیات رییسه و برخی روسای فدراسیونها سیاستی را مبنی بر اعزام کاروان کیفی و مدال آور به این دوره از بازیهای پارالمپیک اتخاذ کرده بود و در این ماه ها اعلام کردند که رشته‌هایی که شانس کمی برای مدال دارند را اعزام نخواهند کرد. اما این سیاست به خاطر انتقادات برخی از تیم‌هایی که سهمیه کسب کرده بودند اما در دایره مدال آوری نبودند، باطل شد و کمیته ملی پارالمپیک مجبور شد از دستورالعملی که خود مصوب کرده بود، عقب‌نشینی کند.

این سیاست در حالی اجرا نشد که مسوولین کمیته ملی پارالمپیک بارها در نشست‌های مختلف رسانه‌ای اعلام کرده‌ بودند بر مصوبه‌ای که توسط هیات اجرایی تدوین شده پایبند هستند و تحت هیچ شرایطی تسلیم احساسات نخواهند شد.

کمیته ملی پارالمپیک پس از موفقیت در بازیهای پاراآسیایی جاکارتا به این نتیجه رسیده بود که برای موفقیت در پارالمپیک توکیو نیز تنها رشته‌هایی را به توکیو اعزام کند که شانس بالایی برای مدال آوری دارند، این سیاست در صورت اجرا هر چند به گفته‌ی دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک سبب کاهش تعداد ورزشکاران اعزامی به توکیو می‌شد اما می‌توانست جایگاه بهتری را برای کاروان ایران در توکیو رقم بزند.

اما انتقادات شدید برخی از رشته‌ها همچون بسکتبال با ویلچر، فوتبال پنج نفره، شنا و .. که مجوز ورودی را کسب کرده اما از دایره مدال آوری خارج بودند سبب شد تا مسوولین کمیته ملی پارالمپیک که بارها تاکید بر اجرای سیاست خود داشتند و اعلام می‌کردند تحت هیچ شرایطی از موضوعی که مصوب شده کوتاه نخواهند آمد، بر روی تمام تصمیمات قبلی خود پا بگذارند و برخی رشته هایی که پیش از این اعزامشان را منتفی اعلام کرده بودند را حالا در کاروان اعزامی قرار دهند.

حال این سوال مطرح است که اساسا چرا کمیته ملی پارالمپیک باید تصمیم به این داشته باشد که رشته ها و ورزشکاران دارای سهمیه مانند فوتبال پنج نفره، بسکتبال با ویلچر یا شناگران و برخی ورزشکاران که رکوردشان شانس کمی برای مدال دارد را کنار بگذارد و وقتی هم که ماه ها روی تصمیم خود ایستاده و حتی به مسئولان برگزاری بازیها اعلام کرده اند که این رشته ها را شرکت نمی دهند و کشوری دیگر جایگزین شود، آنگاه از تصمیم خود منصرف شده و به دنبال اعزام این رشته ها و نفرات است؟

اگرچه دامنه این انتقادات بیشتر از سوی بازیکنان و مربی فوتبال پنج نفره بود و آنها تاکید داشتند که  نایب قهرمانی در آسیا دلیلی بر ناکامی این تیم در پارالمپیک نیست و در صورت اعزام می‌توانند بر روی سکو قرار بگیرند. اما تجدیدنظر در سیاست کمیته نیز سودی به حال فوتبال پنج نفره نداشت و به دلیل جایگزینی تیم تایلند به جای تیم ایران در پارالمپیک توکیو، اعزام این تیم به اما و اگرها کشیده شد.

سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک در اجرای سیاستی که ضمانت اجرایی نداشت نه تنها وضعیت برخی رشته‌ها را در بلاتکلیفی قرار داد، که حتی مسوولین کمیته ملی پارالمپیک نیز در تصمیم‌گیری خود مردد بوده و به صراحت نمی‌توانند به ورزشکارانی که موفق به کسب سهمیه شده‌اند اعلام کنند که آیا به پارالمپیک توکیو اعزام می‌شوند یا خیر؟

الان هم در حالی که شرایط مدال آوری بسکتبال با ویلچر و فوتبال پنج نفره مانند هم بوده، با سردرگمی که در کمیته ملی پارالمپیک وجود داشت، بسکتبال کار اعزامش درست شده اما کشوری دیگر جایگزین فوتبال پنج نفره شده است.

انتهای پیام

No Comments

Categories: ورزشی

پاسخی بگذارید