رضاییان: انتخابات فدراسیون لغو می‌شود اما نه به خاطر ایرادهای فیفا!

مسعود رضاییان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تبعات ایرادهای فیفا به اساس‌نامه فدراسیون فوتبال و لغو برگزاری انتخابات تا زمان اصلاح این اساس‌نامه گفت: آن چه بیش از هر چیز می‌تواند ما را تهدید کند، مربوط به مقابله با فیفا و AFC است. اگر وارد یک مناقشه فوتبالی شویم، در این صورت به حمایت‌های این دو نهاد و سایر کشورها نیاز داریم که چنین اتفاقاتی به ضرر ما خواهد بود. حداقل باید یک دوست بی طرف داشته باشیم تا صرف نظر از اینکه در چه وضعیتی هستیم، بازنده نشویم. بنابراین فکر می‌کنم نباید دست به کار نسنجیده‌ای بزنیم و برای بهبود اوضاع فوتبال خودمان هم که شده، باید اصلاح اساس‌نامه را شروع کنیم.

وی یادآور شد: به نظرم باید به اصلاح اساس‌نامه مطابق نظر فیفا تن بدهیم و ارتباط برنده – برنده با این نهاد را حفظ کنیم. باید طبق دستورالعمل پیش برویم و سرخود کاری را انجام ندهیم.

* وزیر ورزش بدون حضور در مجمع فدراسیون فوتبال هم می‌تواند اعمال نفوذ کند

عضو سابق مجمع فدراسیون فوتبال در واکنش به اینکه فیفا مخالف حضور وزیر و معاون وزیر در مجمع فدراسیون فوتبال است گفت:  باید ببینیم فدراسیون فوتبال برای این موضوع چه مکاتباتی انجام داده است. فکر نمی‌کنم وجود دو رای از سوی وزیر و معاون وزیر در مجمع فدراسیون فوتبال در آرای کلی تاثیرگذار باشد چرا که وزیر ورزش می‌تواند بدون حضور در مجمع هم اعمال نفوذ کند. پس باید برای فیفا تفهیم کرد که حضور وزیر در مجمع فدراسیون فوتبال به خاطر همکاری و همراهی با برنامه‌های فوتبال و حمایت از این رشته است.

* اگر لایحه خوبی نوشته شود، فیفا حضور وزارت ورزش در مجمع فوتبال را می‌پذیرد

رضاییان تاکید کرد: فکر می‌کنم اگر فدراسیون فوتبال برا حضور وزیر ورزش در مجمع اصرار کنید، فیفا مشکلی با این موضوع نداشته باشد چرا که این اتفاق مربوط به حمایت‌های دولت از فوتبال است. AFC و فیفا به حمایت دولت از ورزش معترض نیستند بلکه نسبت به دخالت‌ها اعتراض دارند. اگر رئیس فدراسیون فوتبال توسط دولت عوض شود، فیفا واکنش نشان می‌دهد اما خود فیفا خواستار حمایت از فوتبال توسط دولت‌هاست. اگر لایحه خوبی نوشته و برای فیفا تفهیم شود که وزارت ورزش در برنامه‌های فوتبال نقش حمایتی دارد، آنها جنگ راه نمی‌اندازند و موافقت خواهند کرد.

* انتقاد از اظهارات نماینده مجلس درباره فوتبال

عضو سابق مجمع فدراسیون فوتبال درباره ادعای احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه اگر انتخابات فدراسیون فوتبال عقب بیفتد، خودشان سرپرست فدراسیون را انتخاب می‌کنند، اظهار کرد: این مصاحبه‌ها به فوتبال لطمه می‌زند و بعضی‌ها نمی‌دانند چه تاثیر بدی روی فوتبال می‌گذارد. شما می‌خواهید حمایت کنید اما انعکاس این صحبت‌ها در نهادهای بالادستی می‌تواند تبعات منفی داشته باشد. من فکر نمی‌کنم انتخاب یک سرپرست از سوی مجمع فدراسیون فوتبال مانع پیش‌برد اهداف فوتبال شود و طی مدت زمانی که صرف اصلاح اساس‌نامه می‌شود، می‌توان کارها را به نحو احسن انجام داد.

وی در پاسخ به این سوال که اصلاح نشدن اساس‌نامه انتخابات به سود چه کسانی است و آیا وزارت ورزش یا برخی مدیران فدراسیون فوتبال از این موضوع منتفع می‌شوند، گفت: مسائلی مطرح می‌شود که صرفا در حد تئوری است. تا موقعی که سند قطعی وجود نداشته باشد نمی‌توان روی آن صحبت کرد. نظر من این است که اصلاح اساس‌نامه به نفع فوتبالی‌ها است و افزایش تعداد باشگاه‌های حاضر در مجمع می‌تواند به انتخابات عمق بدهد. اگر تیم‌ها، بازیکنان، مربیان، داوران و … بیشتر شوند، رقابت‌ها هم شفاف‌تر می‌شود و قدرت را به فوتبال محض می‌دهد.

* انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار نمی‌شود

رضاییان در واکنش به اینکه احتمال برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال را با توجه به ایرادهای فیفا تا چه حد می‌داند، گفت: احتمال برگزاری انتخابات را نه به دلیل چالش با فیفا بلکه به علت کرونا ضعیف می‌دانم و معتقدم به این بهانه برگزار نخواهد شد. اینگونه اجتماعات با مهمان‌هایی از استان‌های مختلف، خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد. این یک عامل تاثیرگذار است که انتخابات را به آینده موکول کنیم. اتفاق خاصی هم رخ نمی‌دهد و انتخابات در این ماه هم به قدری حیاتی نیست که سرنوشت فوتبال ما را تغییر دهد.

اصلاح اساس‌نامه به زودی انجام نمی‌شود

وی یادآور شد: اصلاح اساس‌نامه فدراسیون فوتبال چیزی نیست که این هفته انجام شود و بتوان با دو بار نامه‌نگاری حل کرد. باید کلی رفت و آمد انجام شود تا فدراسیون فوتبال، فیفا و دولت آن را بپذیرند.

انتهای پیام

No Comments

Categories: ورزشی

پاسخی بگذارید