بلاتکلیفی تیم‌ها در تعطیلات و برگزاری تمرینات گروهی/ لزوم اجرای تمرینات فردی در منزل

به گزارش ایسنا، برگزاری مسابقات فوتبال در لیگ برتر، لیگ دسته یک و دو فوتبال ایران به علت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تا ۱۴ فروردین تعطیل شده است.


پزشکان بر این باور هستند که برگزاری تمرینات گروهی و پرفشار سیستم دفاعی بدن را کاهش می‌دهد و در این صورت بدن مستعد دریافت ویروس در صورت تماس با همدیگر و رشد آن در بدن است. با وجود این مسائل، سازمان لیگ اعلام کرده به علت نامشخص بودن بازه تعطیلات، تیم ها تمرینات خود را برگزار کنند تا آمادگی کاملی برای شروع مجدد رقابت‌ها داشته باشند.


دکتر بهار حسن میرزایی، متخصص پزشکی ورزشی و افسر پزشکی و کنترل دوپینگ کنفدراسیون فوتبال آسیا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تعطیلی مسابقات لیگ برتر به علت شیوع ویروس کرونا و برگزاری تمرینات گروهی به خاطر نامشخص بودن بازه تعطیلات و حفظ آمادگی تیم‌ها گفت: هنوز رفتارهای کروناویروس جدید (کووید ۱۹) که موجب بیماری می‌شود شناسایی نشده و ممکن است در آینده رفتارها و راه‌های انتقال جدید شناسایی شود. این ویروس از طریق تماس‌های فردی با افراد یا اجسام منتقل می‌شود. در تمرینات گروهی بازیکنان به هم نزدیک خواهند بود.


* خطر ابتلا به ویروس کرونا در تمرینات


مشاور پزشکی ورزشی کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال یادآور شد: در محیط سربسته مانند رختکن بازیکنان تماس‌های مکرری با اجسام مانند سرویس بهداشتی مشترک، کمد، دستگیره‌ها، لوازم و ابزار تمرین شامل توپ و … خواهند داشت به علت تماس‌های مشترک در حین یک تمرین گروهی و براساس ماهیت و ذات ویروس که از طریق تماس منتقل می‌شود، اگر فرد مبتلا به ویروس در محیط حضور داشته باشد، به راحتی ویروس را به سایر افراد هم منتقل می‌کند.


* آیا برگزاری تمرین و مسابقه ارزشمندتر از خطر ابتلا به کرونا است؟


وی تاکید کرد: این موضوع به این معنی نیست که اگر تمرین گروهی برگزار شود، همه افراد آلوده می شوند اما با توجه به خطر بالای انتقال، باید دید برگزاری بازی و تمرین گروهی چقدر در برابر خطر بالایی که در کمین بازیکنان و کادرفنی است، ارزشمند خواهد بود و آیا راه حل جایگزینی برای این موضوع داریم یا خیر. با در نظر گرفتن این شرایط به نظر می‌آید برگزاری تمرین که تماس نزدیک دارند و در مکان پوشیده کنار هم هستند به صلاح نیست.


* دستور سازمان لیگ بر برگزاری تمرینات


حسن میرزایی در واکنش به این که یک ورزشکار چه مدتی تمرین نکند، آمادگی بدنی خود را از دست می‌دهد؟ اظهار کرد: اگر فردی در سطح حرفه‌ای کار کند و تمرینات خود را کنار بگذارد و به صورت هوازی، قدرتی و تکنیکی تمرین نکند، عملا بعد از ۵ روز توان هوازی به میزان اندکی کاهش خواهد داشت و اگر به طوری کلی کنار گذاشته شود، ۸ تا ۱۲ هفته رخ می دهد تا آمادگی قلبی و ریوی از دست برود و این موضوع در ابتدا خیلی سریع نیست. اگر افراد یک روز در هفته با همان شدت تمرین کنند شاهد افت نخواهند بود.


این متخصص پزشکی ورزشی یادآور شد: نکته مثبت درباره تمرینات قدرتی این است که اگر فرد در بین همه فاکتورها، شدت تمرین را حتی برای یک روز در هفته ثابت نگه دارد، اگر روزهای کم‌تری هم تمرین کند، عملا ۱۲ تا ۱۶ هفته جلوی افت توده عضلانی را می‌گیرد.افسر پزشکی و کنترل دوپینگ کنفدراسیون فوتبال آسیا افزود: درباره بحث‌های تمرینی و تاکتیکی که حاصل یادگیری‌های نورولژیک است و از طریق نورو ماسکولار انجام می‌شود، به شدت و سریعا قابل یادگیری است. راه رفتن و چرخش‌های در زمین به‌خصوص برای افراد حرفه‌ای که در سیستم‌های عصبی آن‌ها نهادینه شده، اگر مدتی هم تمرین نکنند، در بازگشت به تمرین و بازخوانی تاکتیک ها، این توانایی به سرعت بازیابی می شود.


* راهکار برگزاری تمرینات تیم ها با وجود رعایت مسائل بهداشتی


حسن میرزایی همچنین درباره راهکار حفظ آمادگی بازیکنان در این وضعیت گفت: برگزاری تمرینات فردی موثر است. بر اساس پروتکل کشوری، تمرین در باشگاه های در محیط بسته ممنوع شده است اما از همه افراد می خواهیم در منازل خود تمرینات را قطع نکنند. یکی از راه های خوب که می شود برای تیم ها در نظر گرفت، استفاده از تکنولوژی نوین، فضای مجازی و تمرین فردی و اختصاصی است که در این اوضاع بدن از نظر هوازی، قدرتی و تاکتیکی افت نکند. سیستم‌هایی در دنیای فوتبال برای این تکنیک‌ها طراحی شده و برای همه مربیان در دسترس است.


او یادآور شد: الان زمانی است که بازیکنان باید فرد به فرد، برنامه تمرینی خود را اجرا کنند. مربی‌ها برای گرفتن بازخورد تمرینات می‌توانند ابزاری طراحی کنند که بازیکنان تمرینات را انجام دهند. در سطح حرفه‌ای‌تر باید از حضور تمام بازیکنانی که هر گونه علائم مشکوک به ویروس کرونا دارند، جلوگیری کنیم. می‌توان طول مدت و تعداد روزهای تمرین را کاهش داد. ابزارهای تمرینی باید قبل و بعد از تمرین ضدعفونی شود. تمام بازیکنان باید در حین تمرین هم دست خود را بشویند و ضدعفونی کنند. طراحی تمرینات به گونه‌ای باشد که افراد تماسی با فرد یا محیط نداشته باشند.


مشاور پزشکی ورزشی کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال ادامه داد: کلاس‌ها و جلساتی بعد و قبل از تمرین لغو و جلسات فرد به فرد تبدیل شود و مربی اشکالات را به طوری فردی بیان کند.


* هیچ پروتکلی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا برای فوتبالیست‌ها وجود ندارد


این متخصص پزشکی ورزشی در پاسخ به این سوال که آیا پروتکلی برای برگزاری تمرینات در این شرایط وجود دارد؟ اظهار کرد: پروتکلی برای این ویروس جدید نداریم. این ویروس جدید است و ممکن است رفتارهای ناشناخته‌ای داشته باشد. حتی در جلسه‌ای که اخیرا در کمیته پزشکی AFC  هم  برگزار شد، تصمیم بر پروتکل جداگانه  برای فوتبالیست‌ها نبود و تاکید شد که از تمام دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC) استفاده کنند. باید جلوی تجمعات را بگیریم و به سمت تمرینات فردی برویم.


* آیا بدن بعد از تمرین و مسابقه ضعیف می‌شود؟


حسن میرزایی در واکنش به این که آیا بعد از تمرینات سخت و برگزاری مسابقه، سیستم دفاعی بدم تضعیف و افراد مستعد ابتلا به ویروس‌ها هستند؟ گفت: بعد از تمرینات شدید و سنگین که عملا مسابقات فوتبال جزو فعالیت‌های سنگین در نظر گرفته می‌شود، به علت فاز التهابی در بدن و تخریب سلول‌ها، ترشح هورمون استرسی و ترشح اکسیدان بدن در فاز ضعف ایمنی قرار می‌گیرد که کوتاه مدت است.


* ورزشکاران سیستم ایمنی قدرتمندتری دارند


وی تاکید کرد: باید مدنظر باشد که افرادی که به طور روتین ورزش می‌کنند سیستم ایمنی قوی‌تری دارند چرا که گلبول سفید و آنتی بادی بیش‌تری در بدن آن‌ها تولید می‌شود. عملا داشتن ورزش منظم و طولانی سطح هورمون استرسی را قوی می‌کند. همیشه تاکید می‌کنیم که افراد تا حد امکان در حین تمرین دست به چیزی نزنند و بعد از تمرین دست خود را بشویند و قبل از استفاده از نوشیدنی ورزشی باید دست‌ها شسته شود. این موضوع نکته مهمی است. بازیکنان از طریق تمرین، آمادگی هوازی و اسکلتی و عضلانی را به دست می‌آورند. در کنار داشتن این توانایی‌ها، یکسری تکنیک‌ها را هم آموزش گرفته‌اند که این تکنیک‌ها یک هماهنگی عصبی و عضله‌ای است. فرد می‌تواند بدون این که از قبل فکر کند، بر اساس دستوراتی که مدام برای او زمینه‌سازی شده و یاد گرفته است، شوت یا پاس بدهد. یک سری تمرینات تکنیکی و تاکتیکی وجود دارد که از طریق پروسه نورولوژیک در مغز و سلول‌های عصبی رخ می‌دهد.


حسن میرزایی اظهار کرد: در کنار رعایت مسائل احتیاطی، ورزشکاران در استفاده از لوازم، کفش، لباس و بطری مشترک امتناع کنند. تمام وسایل باید شخصی و برای خود بازیکن باشد. ما توصیه نمی‌کنیم افراد و ورزشکارهای حرفه‌ای تمرین را ترک کنند. برنامه ورزش خود را به صورت انفرادی و در منزل ادامه دهند. علاوه بر این فعالیت بدنی، خواب و تغذیه کافی را رعایت کنند. از مواد خام استفاده نکنند. از میوه‌ها و سبزیجات استفاده شود و مدام دست‌شان را بشویند. در صورتی که علائمی مانند تب، سرفه و شبه سرماخوردگی داشتند به پزشک تیم اطلاع دهند که در صورت لزوم، مشاوره لازم را بدهند. این نکته را هم مدنظر داشته باشند که راه جلوگیری از گسترش این بیماری قطع تماس افراد با افراد و اجسام است و افراد بدون شست و شو به ناحیه صورت خود مانند چشم، دهان، بینی و حتی گوش دست نزنند.


انتهای پیام

No Comments

Categories: ورزشی

پاسخی بگذارید